HR16D1B11GW11100000
Mfr.Part #
HR16D1B11GW11100000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Circuit :
SPDT
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function :
On-Off-On
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Series :
HR
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Electrical Life :
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
12 V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Features :
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Illumination Type, Color :
LED, Green/White
Product Status :
Active
Color - Actuator/Cap :
Black
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)