HR16D1A71BW1-11-00000
Mfr.Part #
HR16D1A71BW1-11-00000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color :
LED, Blue/White
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
Black
Package :
Bulk
Electrical Life :
100,000 Cycles
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Voltage Rating - DC :
12 V
Product Status :
Active
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)