HR01184JR
Mfr.Part #
HR01184JR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Description
RES 180K OHM 5% 1/16W AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Thick Film
Package / Case :
Features :
Resistance :
180 kOhms
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.036 Square x 0.075 L (0.91mm x 1.91mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Bulk
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Series :
HR, Kyocera
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Tolerance :
±5%
Datasheets
HR01184JR
180 kOhms, 0.063W, 1/16W, Thick Film,