HQ0603Q3N9BT01
Mfr.Part #
HQ0603Q3N9BT01
Description
FIXED IND 3.9NH 500MA 170MOHM SM
Frequency - Self Resonant :
7GHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Tolerance :
±0.1nH
Height - Seated (Max) :
0.017 (0.42mm)
Q @ Freq :
20 @ 500MHz
Material - Core :
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Series :
HQ-Q
Ratings :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Inductance :
3.9 nH
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Datasheets
HQ0603Q3N9BT01
Shenzhen Sunlord Electronics HQ0603Q3N9BT01
HQ0603Q3N9BT01 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Sunlord stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD