HQ0603CG3R9C500
Mfr.Part #
HQ0603CG3R9C500
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
3.9 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
High Q, Low Loss
Lead Spacing :
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±0.25pF
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
HQ
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
HQ0603CG3R9C500
Meritek HQ0603CG3R9C500
HQ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 3.9pF