HPZR-C70X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPZR-C70X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123W-2
Datasheet
Download
Description
HPZR-C70/SOD123W/SOD2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Height :
1 mm
Vf - Forward Voltage :
1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 60 V
Impedance (Max) (Zzt) :
76.32 Ohms
Packaging :
MouseReel
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
962 mW
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
SOD-123W-2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
SOD-123W
Product Status :
Active
Voltage Tolerance :
5 %
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
70 V
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 100 mA
Width :
1.9 mm
Series :
HPZR
Length :
2.8 mm
Datasheets
HPZR-C70X
Nexperia HPZR-C70X
±5% 100 nA @ 60 V 150°C (TJ) SOD-123W-2
HPZR-C70X Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100 nA @ 60 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 70 V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1 V @ 100 mA V.
HPZR-C70X Features
reverse leakage current of 100 nA @ 60 V
100 nA @ 60 V is the maximum voltage (Tol)