HPZR-C15-QX
Mfr.Part #
HPZR-C15-QX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123W-2
Datasheet
Download
Description
HPZR-C15-Q/SOD123W/SOD2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
SOD-123W
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Power - Max :
682 mW
Width :
1.9 mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 100 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Vf - Forward Voltage :
1 V
Configuration :
Single
Package / Case :
SOD-123W-2
Voltage Tolerance :
5 %
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15 V
Height :
1 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2.8 mm
Impedance (Max) (Zzt) :
25.97 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 13 V
Tolerance :
±5%
Series :
Automotive, AEC-Q101, HPZR-Q
Product Status :
Active
Datasheets
HPZR-C15-QX
Nexperia HPZR-C15-QX
±5% 100 nA @ 13 V 175°C (TJ) SOD-123W-2
HPZR-C15-QX Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100 nA @ 13 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15 V.For operation, diode reaches 1 V @ 100 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
HPZR-C15-QX Features
reverse leakage current of 100 nA @ 13 V
100 nA @ 13 V is the maximum voltage (Tol)