HPZR-C18X
Mfr.Part #
HPZR-C18X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123W-2
Datasheet
Download
Description
HPZR-C18/SOD123W/SOD2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
SOD-123W
Width :
1.9 mm
Power - Max :
962 mW
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V
Voltage Tolerance :
5 %
Impedance (Max) (Zzt) :
29.15 Ohms
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Vf - Forward Voltage :
1 V
Length :
2.8 mm
Series :
HPZR
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Height :
1 mm
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
SOD-123W-2
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 100 mA
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 15 V
Datasheets
HPZR-C18X
Nexperia HPZR-C18X
±5% 100 nA @ 15 V 150°C (TJ) SOD-123W-2
HPZR-C18X Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100 nA @ 15 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18 V during operation.Zener single diode reaches 1 V @ 100 mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
HPZR-C18X Features
reverse leakage current of 100 nA @ 15 V
100 nA @ 15 V is the maximum voltage (Tol)