HPZR-C19-QX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPZR-C19-QX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123W-2
Datasheet
Download
Description
HPZR-C19-Q/SOD123W/SOD2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
1.9 mm
Length :
2.8 mm
Voltage Tolerance :
5 %
Power - Max :
682 mW
Package / Case :
SOD-123W-2
RoHS :
Details
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Supplier Device Package :
SOD-123W
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
19 V
Series :
Automotive, AEC-Q101, HPZR-Q
Height :
1 mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 16 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Impedance (Max) (Zzt) :
30.74 Ohms
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Vf - Forward Voltage :
1 V
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 100 mA
Packaging :
MouseReel
Datasheets
HPZR-C19-QX
Nexperia HPZR-C19-QX
±5% 100 nA @ 16 V 175°C (TJ) SOD-123W-2
HPZR-C19-QX Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100 nA @ 16 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 19 V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1 V @ 100 mA V.
HPZR-C19-QX Features
reverse leakage current of 100 nA @ 16 V
100 nA @ 16 V is the maximum voltage (Tol)