HPH2-B-18-UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPH2-B-18-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 18POS 1.27MM
Stock
135
In Stock :
135
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
HPH2
Body Breadth :
0.197 inch
Length - Termination :
0.105 inch
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Overall Contact Length :
0.323 8.20mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Body Depth :
0.1 inch
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
ECCN Code :
EAR99
Number Of PCB Rows :
2
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250VAC
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Durability :
500 Cycles
Number of Positions Loaded :
All
Body Length or Diameter :
0.45 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
18
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Datasheets
HPH2-B-18-UA
Adam Tech HPH2-B-18-UA
HPH2 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 18-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height