HPC46400EV20/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPC46400EV20/NOPB
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
HPC™
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Oscillator Type :
External
Packaging :
Tube
RAM Size :
256 x 8
Peripherals :
DMA, WDT
Interface :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
HPC
Operating Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
20
Frequency :
20MHz
Program Memory Type :
ROMless
Data Bus Width :
16b
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Connectivity :
EBI/EMI, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Core Size :
16-Bit
Base Part Number :
HPC46400
Memory Size :
64KB
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Datasheets
HPC46400EV20/NOPB
ROMless HPC 16-Bit Microcontroller HPC™ Series HPC46400 20MHz 68-LCC (J-Lead)
HPC46400EV20/NOPB Overview
The package is 68-LCC (J-Lead)-shaped. There are 20 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of program memory it uses is ROMless. Temperatures in the range of 0°C~70°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the HPC™ series of electrical components. A HPC Core Processor is at the core of this Microcontroller. 64kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number HPC46400, you will be able to find alternatives for the part. Using a 20MHz frequency, this electronic part can perform efficiently.