HMTSW-114-28-L-D-740
Mfr.Part #
HMTSW-114-28-L-D-740
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Lead Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Natural
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.290 7.37mm
Overall Contact Length :
1.130 28.70mm
Number of Positions :
28
Contact Length - Mating :
0.740 18.80mm
Filter Feature :
Flex Stack, HMTSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 28-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height