HMTSW-114-28-G-D-990
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMTSW-114-28-G-D-990
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Published :
Series :
Flex Stack, HMTSW
Number of Positions :
28
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
2
Mixed Contacts :
No
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pbfree Code :
yes
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Natural
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.990 25.15mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Post :
0.040 1.02mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Fastening Type :
Push-Pull
MIL Conformance :
Lead Free :
Lead Free
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Square
Lead Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.100 2.54mm
IEC Conformance :
Overall Contact Length :
1.130 28.70mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Flex Stack, HMTSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 28-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height