HJ4-L-AC12V-6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HJ4-L-AC12V-6
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Function :
4PDT
Coil Voltage(AC)-Max :
12V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 9.6 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 3.6 V
Coil Power :
1500mW
Packing Method :
Box
Relay Action :
Momentary
JESD-609 Code :
e4
Coil Current(AC)-Max :
0.103A
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Breadth :
21.5 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Operating Temperature (Max) :
70°C
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Terminal Finish :
Gold (Au)
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact Current(AC)-Max :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Height :
40mm
Packaging :
Bulk
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Reach Compliance Code :
Compliant
Reference Standard :
TUV; UL
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Termination Type :
Snap-On
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
HTS Code :
Body Length or Diameter :
28mm