HI0221530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HI0221530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
2
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Wire Strip Length :
8-9mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
8A
Number of Levels :
1
Contact Mating Finish :
Tin
Feature :
Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Plug Wire Entry :
180°
Pitch :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Series :
HI
Insulation Height :
0.579 14.70mm
Voltage - UL :
300V
Datasheets
HI0221530000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HI Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HI0221530000G Overview
HI0221530000G Features
HI series
HI0221530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HI0221530000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM