HH18N0R9B500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HH18N0R9B500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.9PF 50V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Ratings :
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Style :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
MouseReel
Negative Tolerance :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Height :
0.8 mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Multilayer :
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.9 pF
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Failure Rate :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
HH
Product :
RF Microwave / High Q
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
Width :
0.8 mm
Class :
Class 1
Tolerance :
±0.1pF
Brand :
Walsin
Datasheets
HH18N0R9B500CT
Walsin Technology HH18N0R9B500CT
HH 0.9 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)