HG-C1400L3-P-J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HG-C1400L3-P-J
Manufacturer
Panasonic
Description
SENSOR REFLECTIVE 400MM PNP
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Light Source :
Red Laser Diode (655nm)
Output Configuration :
PNP - Open Collector
Sensing Distance :
15.748 (400mm)
Cable Length :
11.81 300.00mm
Connection Method :
Connector, M12
Adjustment Type :
Teaching Method
Series :
HG-C1000L
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67
Operating Temperature :
-10°C~45°C
Voltage - Supply :
21.6V~26.4V
Sensing Method :
Reflective
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Response Time :
1.5ms
Datasheets
HG-C1400L3-P-J
Panasonic HG-C1400L3-P-J
21.6V~26.4V HG-C1000L Series Teaching Method Reflective -10°C~45°C
HG-C1400L3-P-J Overview
To maintain reliable performance, the photoelectric sensor should have a temperature of -10°C~45°C. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 21.6V~26.4V. Ideally, photoelectric sensors should respond within 1.5ms.
HG-C1400L3-P-J Features
Sensing Distance: 15.748 (400mm)
Response Time: 1.5ms
Operating Temperature: -10°C~45°C