HG-C1100L3-P-J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HG-C1100L3-P-J
Manufacturer
Panasonic
Description
SENSOR REFLECTIVE 100MM PNP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series :
HG-C1000L
Ingress Protection :
IP67
Light Source :
Red Laser Diode (655nm)
Sensing Distance :
3.937 (100mm)
Cable Length :
11.81 300.00mm
Operating Temperature :
-10°C~45°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Connection Method :
Connector, M12
Output Configuration :
PNP - Open Collector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
21.6V~26.4V
Sensing Method :
Reflective
Adjustment Type :
Teaching Method
Response Time :
1.5ms
Datasheets
HG-C1100L3-P-J
Panasonic HG-C1100L3-P-J
21.6V~26.4V HG-C1000L Series Teaching Method Reflective -10°C~45°C
HG-C1100L3-P-J Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -10°C~45°C degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 21.6V~26.4V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 1.5ms is ideal.
HG-C1100L3-P-J Features
Sensing Distance: 3.937 (100mm)
Response Time: 1.5ms
Operating Temperature: -10°C~45°C