HFW30R-2STE1H1LF
Mfr.Part #
HFW30R-2STE1H1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Voltage - Rated :
100V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch :
0.039 1.00mm
Datasheets
HFW30R-2STE1H1LF
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A