HFW25S-2STE1LF
Mfr.Part #
HFW25S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 25POS 1MM SMD
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Length :
28mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Orientation :
Straight
Width :
3.6mm
Number of Positions :
25
Current Rating :
1A
Cable End Type :
Straight, Tapered
Depth :
3.6mm
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated AC :
100V
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Contacts :
25
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating (Amps) :
1A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Series :
HFW
Contact Resistance :
30mOhm
Black
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
HFW25S-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions HFW25S-2STE1LF
HFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 25 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C 1A