HFR10R-2STE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFR10R-2STE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC TOP 10POS 0.80MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Pitch :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Current Rating (Amps) :
0.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
10
Lead Pitch :
800μm
Filter Feature :
No
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Height Above Board :
0.091 2.30mm
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Free :
Lead Free
Flat Flex Type :
FFC, FPC
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Color :
Brown
HTS Code :
MIL Conformance :
Number of Positions :
10
Contact Gender :
FEMALE
Series :
HFR
Contact Finish :
Tin
Current Rating :
500mA
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DIN Conformance :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
HFR10R-2STE1LF
HFR Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.031 0.80mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~85°C 0.5A