HFC05-270NJ-RC
Mfr.Part #
HFC05-270NJ-RC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
270nH +/-5% High Frequency Chip
Fixed Inductors
Number of Elements per Chip :
2
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Pitch :
Output Frequency Range :
25, 312.5 MHz
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Pin Count :
32
Supplier Package :
VFQFN
Current Rating (Amps) :
150 mA
Product Status :
Active
Screening Level :
Industrial
Current - Saturation (Isat) :
Product Length :
5
Frequency - Self Resonant :
470MHz
Mounting :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
2.2Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Product Width :
5 mm
Operating Temperature :
-40 to 85 °C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Supply Voltage :
10, 80 V
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Series :
HFC05
Type :
PLL Clock Multiplier
Tolerance :
±5%
Inductance :
270 nH
Datasheets
HFC05-270NJ-RC
Allied Components International HFC05-270NJ-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD