HFC03-10NJ-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFC03-10NJ-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
10NH 5% 0402 HI-FREQ CHIP IND.
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Frequency - Self Resonant :
3.9GHz
Material - Core :
Ceramic
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Inductance :
10 nH
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Case Code (Metric) :
0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
Ratings :
Type :
Current - Saturation (Isat) :
300mA
Tolerance :
±5%
Series :
Current Rating :
300 mA
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
0402
Datasheets
HFC03-10NJ-RC
Allied Components International HFC03-10NJ-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD