HFC05-1N2S-RC
Mfr.Part #
HFC05-1N2S-RC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
1.2nH +/-0.3nH 0603 Hi-Freq Chip
Stock
50
In Stock :
50
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package :
0603
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.3nH
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Series :
HFC05
Current Rating :
600 mA
Type :
Multilayer
Case Code (Metric) :
0603
Inductance :
1.2 nH
Current Rating (Amps) :
600 mA
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Features :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
HFC05-1N2S-RC
Allied Components International HFC05-1N2S-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD