HDP26-24-31PE-L017
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDP26-24-31PE-L017
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Thermoplastic
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Flammability Rating :
UL94 V-1
Shell Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
24-31
Polarized :
yes
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Ring Adapter
Type :
For Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black, Blue
Gender :
Male
Ratings :
IP67
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Copper
Note :
Contacts Not Included
Mount :
CABLE
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
2007
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
HDP20
Material Flammability Rating :
UL94 V-1
Number of Contacts :
Orientation :
Keyed
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Serviceable :
yes
Contact Shape :
Circular
Hybrid Connector :
No
Height :
49.53mm
Housing Color :
Black, Blue
Length :
42.55mm
Housing Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HDP26-24-31PE-L017
Plug Housing Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled Free Hanging (In-Line) 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HDP20
HDP26-24-31PE-L017 Overview
HDP26-24-31PE-L017 Features
HDP20 series
HDP26-24-31PE-L017 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HDP26-24-31PE-L017 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT