HDP24-18-21SN-L017
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDP24-18-21SN-L017
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Feature :
Ring Adapter
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Color :
Black, Green
Packaging :
Bulk
Series :
HDP20
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Type :
Crimp
Hybrid Connector :
yes
Flammability Rating :
UL94 V-1
Orientation :
Keyed
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Datasheets
HDP24-18-21SN-L017
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HDP24-18-21SN-L017
Receptacle Housing Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled Panel Mount 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included; Jam Nut Not Included HDP20
HDP24-18-21SN-L017 Overview
HDP24-18-21SN-L017 Features
HDP20 series
HDP24-18-21SN-L017 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HDP24-18-21SN-L017 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT