HDP26-24-16SE-L017
Mfr.Part #
HDP26-24-16SE-L017
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Stock
178
In Stock :
178
Circular Connector Housings
Published :
2013
Color :
Black, Blue
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Keyed
Flammability Rating :
UL94 V-1
Polarized :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black, Blue
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Series :
HDP20
Height :
49.53mm
Shell Size - Insert :
24-16
Contact Size :
12
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Ring Adapter
Length :
42.55mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Hybrid Connector :
No
Number of Positions :
16
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HDP26-24-16SE-L017
Plug Housing Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled Free Hanging (In-Line) 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HDP20
HDP26-24-16SE-L017 Overview
HDP26-24-16SE-L017 Features
HDP20 series
HDP26-24-16SE-L017 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HDP26-24-16SE-L017 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT