HDP24-24-19PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDP24-24-19PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
68
In Stock :
68
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
5 Weeks
Serviceable :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
ELV :
Compliant
Series :
HDP20
Height :
50.8mm
Published :
2015
Feature :
Dust Cap
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Hybrid Connector :
yes
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Flammability Rating :
UL94 V-1
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Shell Size - Insert :
24-19
Housing Material :
Thermoplastic
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-1
Length :
41.86mm
Shell Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Black, Blue
Orientation :
Keyed
Polarized :
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Housing Color :
Black
Datasheets
HDP24-24-19PE
TE Connectivity DEUTSCH Connectors HDP24-24-19PE
Receptacle Housing Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled Panel Mount 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included; Jam Nut Not Included HDP20
HDP24-24-19PE Overview
HDP24-24-19PE Features
HDP20 series
HDP24-24-19PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
HDP24-24-19PE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT