HDM240O-124
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDM240O-124
Manufacturer
Digital Power Corporation
Description
MEDICAL GRADE, SUFFIX "O" = OPE
Manufacturer :
Digital Power Corporation
Product Category :
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 5 :
Current - Output 1 :
10 A
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 4 :
Package :
Bulk
Series :
HDM240 (240W)
Voltage - Output 3 :
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Voltage - Output 6 :
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension :
4.10 L x 2.05 W x 1.09 H (104.1mm x 52.1mm x 27.6mm)
Minimum Load Required :
No
Voltage - Isolation :
4 kV
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Standard Number :
Product Status :
Active
Type :
Open Frame
Voltage - Output 2 :
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
160W (240W Forced Air)
Efficiency :
93%
Voltage - Output 1 :
24V
Datasheets
HDM240O-124
Digital Power Corporation HDM240O-124
HDM240O-124 datasheet pdf and Unclassified product details from DIGITAL stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    AC/DC CONVERTER 48V 130W
    AC/DC CONVERTER 12V 500W
    AC/DC CONVERTER 48V 500W
    AC/DC CONVERTER 24V 120W
    AC/DC CONVERTER 48V 500W