HDC-S220-41S3-KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDC-S220-41S3-KR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT HD 220POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
220
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Number of Rows :
4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions Loaded :
All
Color :
Black
Termination :
Solder
Series :
HDC (High Density Connector)
Current Rating (Amps) :
3A