HDB-M4-120M242X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDB-M4-120M242X
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MOTHER BOARD 120POS
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Specialized
Base Product Number :
HDB-M4
Insulation Resistance :
5 GOhms
Features :
JACKSCREW
Package :
Bag
Contact Layout, Typical :
Connector Shell Size :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
4 Row
Product :
I/O Connectors
Connector Usage :
Backplane, Motherboard
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
HDB-M4
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Voltage Rating :
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
2A
Color :
Black
RoHS :
Details
Number of Columns :
Material Flammability Rating :
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
2 A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Mounting Angle :
Straight
Number of Positions :
120 Position
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Gender :
Pin (Male)
Pitch :
0.070 (1.78mm)
Termination Style :
Through Hole
Product Status :
Active
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C