HCC30HEYN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCC30HEYN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Read Out :
Single
Number of Conductors :
ONE
Body Breadth :
0.33 inch
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Length - Termination :
0.44 inch
Contact Type :
Cantilever
Mounting Option 1 :
LOCKING
Packaging :
Tray
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
60
Mounting Type :
Through Hole
Body Length or Diameter :
3.275 inch