HC8LP-2R6-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC8LP-2R6-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.6UH 8.3A 17.1MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Length :
10.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
2.721554g
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-40°C
Type :
Wirewound
Depth :
10.4mm
Current Rating (Amps) :
8.3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
8.3A
Current - Saturation :
13.1A
Composition :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Shielding :
Unshielded
Series :
HC8LP
Max Operating Temperature :
155°C
Max DC Current :
13.1A
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
17.1mOhm Max
Size / Dimension :
0.429Lx0.409W 10.90mmx10.40mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Inductance :
2.6μH
Width :
10.3886mm
Material - Core :
Iron Powder
Height :
3.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Published :
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
HC8LP-2R6-R
Eaton-Electronics Division HC8LP-2R6-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD