HC8LP-220-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC8LP-220-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 2.8A 149 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
149mOhm Max
Max DC Current :
4.6A
Current Rating :
2.8A
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.429Lx0.409W 10.90mmx10.40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Core :
Iron Powder
Current - Saturation :
4.6A
Tolerance :
±20%
Width :
10.3886mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height :
3.5mm
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
2.8A
Published :
Shielding :
Unshielded
Length :
10.4mm
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Series :
HC8LP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
13 Weeks
Weight :
2.721554g
Inductance :
22μH
Test Frequency :
100kHz
Datasheets
HC8LP-220-R
Eaton-Electronics Division HC8LP-220-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD