HC2-HTM-DC24V-F
Mfr.Part #
HC2-HTM-DC24V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Pbfree Code :
yes
Coil Current :
37mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Coil/Input Supply Type :
DC
Body Length or Diameter :
37.6mm
Body Breadth :
20.6 mm
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Max Voltage Rating (AC) :
250V
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Max Current Rating :
7A
Throw Configuration :
DPDT
Published :
Coil Voltage (DC) :
24V
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Switching Voltage :
250VAC -Max
Body Height :
34.2mm
Termination :
PLUG
Release Time :
20 ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Termination Style :
Plug In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Coil Voltage :
24VDC
Coil Type :
Non Latching
Mounting Type :
Chassis Mount
Packing Method :
Box
Physical Dimension :
37.6mm x 20.6mm x 34.2mm
Coil Power :
900mW
Contact Current(AC)-Max :
7A
Coil Resistance :
650Ohm
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Number of Pins :
8
Relay Action :
Momentary
Power Consumption :
900mW
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact/Output Supply Type :
AC
Must Release Voltage :
2.4VDC