HC2-6R0TR-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC2-6R0TR-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6UH 17A 4.6 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
300kHz
Depth :
19mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance Frequency - Test :
300kHz
Height :
12.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
4.6mOhm Max
Size / Dimension :
0.756Lx0.748W 19.20mmx19.00mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HC2
Lead Free :
Lead Free
Weight :
453.59237mg
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Nonstandard
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Unshielded
Inductance :
6μH
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
16.5A
Current Rating :
17A
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
HC2-6R0TR-R
Eaton-Electronics Division HC2-6R0TR-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD