HC2-HTM-AC115V-F
Mfr.Part #
HC2-HTM-AC115V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 115V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Min Operating Temperature :
-50°C
Termination :
PLUG
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Release Time :
20ms
Throw Configuration :
DPDT
Max Operating Temperature :
70°C
Max Current Rating :
7A
Power Consumption :
1.2W
Weight :
30g
Series :
HC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Must Operate Voltage :
92VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Voltage (AC) :
115V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Plug In
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Must Release Voltage :
34.5VAC
Contact Rating (Current) :
7A
Number of Pins :
8
Operate Time :
20ms
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Power :
1.2W
Coil Type :
Non Latching
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Coil Current :
11.4mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Voltage :
115VAC