HC2-HP-DC48V-VDE
Mfr.Part #
HC2-HP-DC48V-VDE
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Bulk
Coil/Input Supply Type :
DC
Relay Action :
Momentary
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Series :
HC
Coil Voltage :
48VDC
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Body Height :
35.2mm
Release Time :
5ms
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
7A
Must Operate Voltage :
38.4VDC
Body Length or Diameter :
27.2mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Coil Current :
18.5mA
Throw Configuration :
DPDT
Contact Material :
Silver Alloy
Number of Pins :
8
Coil Resistance :
2.6kohm
Contact Current(AC)-Max :
7A
Termination :
PC Pin
Terminal Finish :
Gold (Au)
Coil Power :
900mW
Published :
Packing Method :
Box
Must Release Voltage :
4.8VDC
Termination Style :
PC Pin
Switching Voltage :
250VAC -Max
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Operate Time :
10ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact/Output Supply Type :
AC
Coil Voltage (DC) :
48V