HC0603CG560F251
Mfr.Part #
HC0603CG560F251
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±1%
Capacitance :
56 pF
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
HC0603CG560F251
Meritek HC0603CG560F251
HC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±1% 56pF