HC0603CG101F251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC0603CG101F251
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Ratings :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
HC
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100 pF
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
HC0603CG101F251
Meritek HC0603CG101F251
HC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±1% 100pF