HBS150ZG-ANT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBS150ZG-ANT
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 150W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Power (Watts) :
150W
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Input (Min) :
34V
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
30A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
75V
Number of Terminations :
9
JESD-609 Code :
e0
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Input Voltage-Nom :
48V
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Position :
Dual
Efficiency :
83%
Series :
HBS (150W)
Output Voltage :
5V
Terminal Form :
PIN/PEG
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
9-DIP Module
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Type :
Isolated Module
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Isolation :
1.5kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Finish :
TIN LEAD
Datasheets
HBS150ZG-ANT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH