HBS100ZG-AN
Mfr.Part #
HBS100ZG-AN
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 100W
Product Category :
Output Voltage :
5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Efficiency :
84%
Control Features :
Enable, Active Low
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
9
Current - Output (Max) :
20A
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
5V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
34V
Packaging :
Bulk
Voltage - Input (Max) :
75V
Package / Case :
9-DIP Module
Type :
Isolated Module
Series :
HBS (100W)
Input Voltage-Nom :
48V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
1.5kV
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Number of Functions :
1
Power (Watts) :
100W
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Form :
PIN/PEG
Datasheets
HBS100ZG-AN
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH