H895R3BYA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H895R3BYA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 95.3 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
240.007063mg
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Metal Film
Power Rating :
250mW
ELV :
Compliant
Lead Length :
30mm
Max Power Dissipation :
250mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Diameter :
2.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Feature :
Pulse Withstanding
Number of Resistors :
1
Series :
Holco, Holsworthy
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
95.3Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
H895R3BYA
TE Connectivity AMP Connectors H895R3BYA
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 95.3Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,