H831R6BYA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H831R6BYA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 31.6 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Terminal Shape :
Wire
Features :
Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Height - Seated (Max) :
Working Voltage :
350 V
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.283 L (2.50mm x 7.20mm)
Series :
Holco, Holsworthy
Product Type :
Metal Film Resistors
Lead Length :
30 mm
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
2
Rated Temperature :
70 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Diameter :
2.5 mm
Supplier Device Package :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Length :
7.2 mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Technology :
Metal Film
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Packaging :
Bulk
Resistance :
31.6 Ohms
Tolerance :
±0.1%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
H8
Mounting Style :
PCB Mount
Additional Feature :
PRECISION
Cutler Hammer, Div of Eaton Co
Composition :
Metal Film
Termination Style :
Package :
Bulk
Packing Method :
Tape
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Product Status :
Active
Package Length :
7.2 mm
Datasheets
H831R6BYA
TE Connectivity AMP Connectors H831R6BYA
FIXED RESISTOR, 31.6 Ohms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,