H8174RBYA
Mfr.Part #
H8174RBYA
Description
RES 174 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
Lead Diameter :
600 µm
Metal Film
Diameter :
2.5mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
30mm
Number of Resistors :
1
Weight :
240.007063mg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Resistance :
174Ohm
ELV :
Compliant
Packing Method :
Tape
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Holco, Holsworthy
Voltage - Rated DC :
350V
Voltage - Rated :
350V
Published :
Datasheets
H8174RBYA
TE Connectivity AMP Connectors H8174RBYA
FIXED RESISTOR, 174Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,