H810R5BDA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H810R5BDA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10.5 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Pulse Withstanding
Diameter :
2.5mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Weight :
240.007063mg
ELV :
Compliant
Packing Method :
Tape
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Series :
Holco, Holsworthy
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
10.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
350V
Number of Resistors :
1
Lead Length :
30mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
H810R5BDA
TE Connectivity AMP Connectors H810R5BDA
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10.5Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,