H4P402RDCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H4P402RDCA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 402 OHM 0.5% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.146Diax0.394L 3.70mmx10.00mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Diameter :
3.7mm
Tolerance :
±0.5%
Length :
10.0076mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Pulse Withstanding
Resistance :
402Ohms
Power Rating :
1W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Holco, Holsworthy
Factory Lead Time :
15 Weeks
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
H4P402RDCA
TE Connectivity AMP Connectors H4P402RDCA
Axial, Through Hole 402Ohms, 1W, Metal Film,