H4205KBZA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H4205KBZA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 205K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
205 kOhms
Size / Dimension :
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
Axial
Package :
Bulk
Series :
Holco, Holsworthy
Tolerance :
±0.1%
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Technology :
Metal Film
Length :
10 mm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
RoHS :
yes
Diameter :
3.7 mm
Product Type :
Metal Film Resistors
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Datasheets
H4205KBZA
TE Connectivity AMP Connectors H4205KBZA
205 kOhms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,