GZC15SBSN-M89
Mfr.Part #
GZC15SBSN-M89
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 2.54MM
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
3.56mm
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Body Depth :
0.28 inch
Length :
38.1mm
Voltage - Rated :
600VDC
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
15
Datasheets
GZC15SBSN-M89
Sullins Connector Solutions GZC15SBSN-M89
1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 15-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height