GYB1V680MCW1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GYB1V680MCW1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POL HY 68UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance Value :
68uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
7.7
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product :
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
Width :
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Mounting :
Surface Mount
Height :
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Polymer Hybrid
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Lead Spacing :
ESR :
35 mOhms
RoHS :
Details
ESR (Ohm) :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Length :
7.7 mm
Construction :
Cylindrical
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
Size (mm) :
6.3 X 7.7
Package Type :
CAN
Tolerance :
20%
Lifetime (h) :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Series :
GYB
Height - Seated (Max) :
0.323 (8.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
300 mA @ 120 Hz
Diameter :
6.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Ripple Current @ High Frequency :
2 A @ 100 kHz
Ripple Current :
2 A
Brand :
Leakage Current :
23.8 uA
Capacitance :
68 uF
Voltage :
35VDC
IL (uA) :
23.8@2Min
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
35 V
IR (mA) :
Product Diameter (mm) :
6.3
Datasheets
GYB1V680MCW1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon GYB1V680MCW1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer Hybrid, Voltage:35VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, GYB1V680MCW1GS pinout, GYB1V680MCW1GS datasheet PDF, GYB1V680MCW1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon GYB1V680MCW1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon GYB1V680MCW1GS
68 uF 20% Radial, Can - SMD Tape and Reel 35mOhm GYB Surface Mount Polymer Hybrid General Purpose